ARTYŚCI

Do „Przebudzenia” wybieram (według własnego, wewnętrznego klucza) i zapraszam artystów, których cenię. Każde moje zaproszenie jest wyjątkowo przemyślanym krokiem.

W Świeciu współpraca przedstawiała się w następujący sposób: z każdym zaproszonym artystą, po pokazaniu mu miasta, zapoznaniu z jego historią i obecną sytuacją, ustalałam, jaki kontekst można by w ramach danego etapu „przepracować’. Potem wspólnie to realizowaliśmy. Chcę, żeby w Elblągu było podobnie.

W Świeciu, w większości przypadków dochodziło do wspólnej realizacji omawianych pomysłów (niekiedy mocno modyfikowanych), ale zawsze zachowujących idee „przebudzeniowe”. Zdarzały się jednak takie sytuacje, że zaproponowane przez artystów pomysły, szczegółowo ze mną omówione, opracowane i przygotowane do realizacji, niestety z braku środków finansowych pozostały projektami tylko „na papierze”, jak dotąd nie urzeczywistnionymi. Przykłady niezrealizowanych pomysłów to propozycje: Macieja Kuraka, Pawła Althamera, Anny Syczewskiej, Janka Mioduszewskiego, Kamila Kuskowskiego.

Chciałabym, żeby wspomnianych powyżej sytuacji w Elblągu było jak najmniej.

* * *  * * *  * * *  * * *  * * *

W Elblągu „Przebudzenie" realizowane było przez dwa lata: 2012-2013.

Od 2014r. projekt pod hasłem „Przebudzenie - ciąg dalszy" wrócił do swoich korzeni, do Świecia. I ponownie, do niewielkiego miasta nad Wisłą w kujawsko-pomorskim, zawitają kolejni znani artyści z obszaru szeroko rozumianych sztuk wizualnych.

Karina Dzieweczyńska